Hoppa till innehåll
IHE Rapport
/Kostnader och sjukdomsbörda
/2025:2
Manzano A, Svedman C, Hofmarcher T, Wilking N

Comparator Report on Cancer in Europe 2025 – Disease Burden, Costs and Access to Medicines and Molecular Diagnostics

Detta är 2025-års versionen av vår flaggskeppsrapport inom onkologi – Comparator Report on Cancer in Europe. Den är en fortsättning på en 20-årig tradition av att analysera och jämföra cancersituationen i Europa. Den ger en heltäckande bild av cancerutvecklingen mellan 1995 och 2023. Den belyser skillnaderna mellan länderna när det gäller sjukdomsbörda, ekonomisk börda och patienternas tillgång till nya cancerläkemedel och molekylär diagnostik. Den beskriver också framstegen inom det medicinska området och diskuterar sätt att överbrygga ojämlikheter i tillgång till läkemedel, värdering av läkemedel och tillhandahållande av bättre data.

Utvalda nyckelresultat i rapporten:

  • Cancer väntas bli den vanligaste dödsorsaken i Europa, även om de senaste uppgifterna tyder på en stabilisering av dödsfallen.
  • Canceröverlevnaden har förbättrats i hela Europa, men det finns skillnader mellan olika länder och mellan olika cancertyper.
  • Hälso- och sjukvårdsutgifterna för cancervård har ökat avsevärt och varierar nästan trefaldigt mellan olika länder.
  • EMA har godkänt nästan 200 nya cancerläkemedel sedan 1995, men det finns stora skillnader i ersättningen mellan länderna.
  • Användningen av nya cancerläkemedel har konvergerat något mellan länderna, även om tillgången fortfarande är sämre i Central- och Östeuropa.
  • De ökande utgifterna för cancerläkemedel understryker vikten av en konsekvent användning av HTA och användningen av ett samhällsperspektiv.
  • Att upprätthålla Europas engagemang i kampen mot cancer är avgörande, och pågående policyinitiativ väntas minska skillnaderna i tillgång till nya läkemedel.

Rapporten lanserades av Nils Wilking och Thomas Hofmarcher vid ett evenemang i Bryssel som anordnades av EFPIA och med deltagande av företrädare från den offentliga sektorn, akademin, professionen, patientorganisationer och läkemedelsindustrin.

Tidigare Comparator Reports on Cancer in Europe av IHE:
IHE-rapport 2019:7: https://ihe.se/rapport/comparator-report-on-cancer-in-europe-2019-2/
IHE-rapport 2016:4: https://ihe.se/rapport/cancer-medicines-in-europe/


Kontakta Thomas Hofmarcher för mer information om rapporten


IHE REPORT 2025:2, IHE: Lund, Sweden